PIC24FJ256GB406-I/PT Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC24FJ256GB406-I/PT
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® XLP™ 24F
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
PIC24FJ256GB406-I/PT Specifications
Part Status Active
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 52
Program Memory Size 256KB (85.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2 V ~ 3.6 V
Data Converters A/D 16x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)